Hastalıklarla Mücadele

Hastalıklarla Mücadele


– DAMPING OFF( DİP ÇÜRÜMESİ):Problem: Sonbahar ve Erken İlkbahar ekimleri dışında özellikle sıcak havalarda yapılan ekimlerde rastlanır. Hastalıklı alanda sabah erken saatlerde çim üzerinde çiy varken yaprakların üzeri beyaz ağımsı bir tabaka ile kaplıdır. Sıcak hava ve nem yüzünden çimlenen fideler yuvarlak yada belirgin olmayan lekeler şeklinde solar ve ölür.

Teşhis: Hastalığa Pythium, Rhizoctonia ve Fusarium cinsi mantarlar neden olur. Sıcak havalarda ekilen çim alanlarda nemin de etkisiyle toprakta var olan mantar, tohumlara ve filizlenen çimlere saldırır. Yüksek sıcaklık, rutubet, göllendirme, fazla gübre ve çok tohum hastalığı tetikler.
Çözüm: Uygun miktarda tohum kullanarak, tohum yatağını düzgün hazırlayarak, bitkinin gelişmesine uygun ortam hazırlayarak mantarın gelişmesi engellenmelidir. Hastalık görüldüğünde özellikle gece sulaması kesilmeli ve uygun fungusitler ile ilaçlanmalıdır. İlaçlama birer hafta arayla en az üç kere tekrarlanmalıdır.


– DOLLAR SPOT:Problem: Mayıs-Haziran, Eylül-Ekim aylarında hava ılık ve nemliyken çim alanda kahverengi-saman renkli yaklaşık 15 cm çapında dairesel lekeler meydana gelir. Küçük ölü bölgeler düzensiz bir şekilde yaprağın eni kadar açık kahverengi lekeler ortaya çıkarır.
Teşhis: Selerotinia homeocarpa isimli fungus neden olur.
Çözüm: Hastalık görüldüğünde uygun fungusit ile 7-10 gün arayla iki kez  ilaçlanmalıdır. Çim kuru tutulmalı , haftada 1-2 defa su verilmelidir.


– FUSARIUM PATCH (PEMBE KAR KÜFÜ):Problem: 5-30 cm çapında, kenarları pembemsi renkte olan soluk sarı bölgeler oluşur. Kış sonu – erken ilkbaharda görülür. Çim yaprakları zayıf ve birbirine yapışıktır. Beyaz ve pamuksu doku yaprakları kaplar.
Teşhis: Bu çim hastalığına Fusarium nivale adlı fungus neden olur. Kardan, yağmurdan yada zayıf drenajdan dolayı toprağın sürekli nemli kaldığı kış yada bahar aylarında görülür. Sıcaklığın 15 0C’nin üzerine çıkmadığı havalarda yada yoğun kar yağdığında görülür. Genelde kar altında yada kar erirken gelişmesini sürdürür. Daha çok yaprakları etkiler. Ancak fazla gelişirse bitkiyi öldürebilir.
Çözüm: Erken ilkbaharda hastalık görülür görülmez uygun fungusit ile ilaçlanmalıdır.  10-14 gün sonra tekrar uygulanır. Sıcaklığın 15 °C’nin altında olduğu nemli havalarda tekrar ilaçlama yapılır. Fusariumu zayıflatmak için sonbaharda fazla azotlu gübrelemeden kaçınılmalıdır.


– BROWN PATCH (KAHVERENGİ YAMA HASTALIĞI):Problem:  Kahverengi yama hastalığı 25-30 °C sıcaklıkta, yüksek nemde 30 cm çapında ölü çimlerden oluşmuş dairesel lekeler meydana getirir. Kahverenkli alanlar bazen puslu koyu mor halkalarla çevrilmiş olabilir. Sabah erken saatlerde çiy kurumadan önce yaprakların üzeri beyaz bir tabakayla kaplanır.
Teşhis: Rhizoctonia solani isimli fungus neden olur. Nemli, sıcak bölgelerde tüm çim bitkilerini etkileyen bir hastalıktır. Fazla azotlu gübre uygulanmış bitkiler daha hassastır.
Çözüm: Hastalık görüldüğünde uygun fungusit ile ilaçlanmalıdır.  7-10 gün arayla 3 veya daha fazla uygulama yapılır. Sıcak ve nemli hava koşulları devam ederse ilaçlama sürdürülür. Çim alan mümkün olduğunca kuru bırakılmalıdır.


– PYTHIUM BLIGHT (ÇÖKERTEN):Problem:  Nisandan ekim ayına kadar sıcak dönemlerde yapraklar yatar ve açık kahverenkli düzensiz lekeler meydana gelir. Üstünde yüründüğünde yapraklar yatar. Çim Bazen 24 saat içinde ölür.
Teşhis:  Pythium türleri (fungus) neden olur. 30 0C’nin üstündeki sıcaklardan etkilenmiş bitkilere saldırır. Kötü drenaj ve ağır nemden dolayı meydana gelir.
Çözüm: Hastalık görüldüğünde uygun fungusit ile ilaçlanmalıdır.  Etki kaybolana kadar her 3 ila 10 gün arasında bir uygulama yapılmalıdır. Ciddi şekilde etkilenmiş çim tekrar düzelmeyebilir. Yeniden ekim yapılmalıdır.


– RUST (PAS):Problem:  Çimde açık yeşil-sarı renk görülür. Portakal rengi toz yaprakları kaplar ve parmaklara, ayakkabılara, giysilere bulaşır. Tozun altındaki kırmızımsı kahverengi yara sürterek çıkmaz.
Teşhis: Hastalık etmeni Puccinia türleridir. Poa ve Lolium türlerinde daha sık görülür. Nemli havada 20-25 0C sıcaklık en aktif olduğu dönemdir. Ilıman bölgelerde tüm kış etkili etkili olabilir. Ağır çiy gelişimi hızlandırır. Azot ve nem eksikliği çeken ve alçak biçilen bitkiler hastalığa daha kolay yakalanır. Pas gölgede daha şiddetli görülür. Rüzgarla kolayca yayılır.
Çözüm: Pas hastalığının gelişme hızı çimin büyüme hızından daha düşüktür. Azotlu gübre verip büyümeyi hızlandırmalıyız. Sık biçim yapmalıyız. Hastalık yayılmışsa ilaçlama yapılmalıdır.


– KÖPEK DIŞKISI LEKELERİ:Problem:  20-25 cm çapında kahverengi dairesel lekeler oluşur. Dairelerin etrafı yeşil bir halkayla çevrili olabilir. Bazen koyu yeşil fakat ölü olmayan dairesel lekelerde görülebilir. Yapraklarda leke görülmez ve bitki yatmaz. 
Teşhis:  Dışkıdaki tuzlar renk değişiminden ölüme kadar değişen seviyelerde zarara yol açabilir. Dışkıdaki azot daireyi çevreleyen halkanın çabuk büyümesine ve koyu renk almasına yol açar.
Çözüm: Etkilenen alanı bolca sulayarak ürenin etkisi giderilebilir. Bu geçici bir çözümdür. Zamanla halkayı çevreleyen çimler bu alanı dolduracaktır. Köpekler çim alandan uzak tutulmalıdır.


– KİMYASAL MADDE VEYA GÜBRE YANIĞI:Problem:  Düzensiz aralıklarla ve şekillerde çimler sararır. Sarılığı çevreleyen çimler koyu yeşil sararan alanlar yayılma göstermiyor. Gübrelemeden veya ilaçlamadan 3-5 gün sonra ortaya çıkıyor.
Teşhis:  Kimyasal ilaçlar, gübreler, gaz gibi maddeler uygun olmayan şekilde kullanıldığında yada döküldüğünde çim yanar. Yapraklar kurur ve ölebilir.
Çözüm:  Dökülen maddenin toplanmasıyla hasar azaltılabilir. Hemen ardından bolca sulanarak kimyasal maddenin yıkanması sağlanır. Dökülen madde suda çözünen cinstense normalin 3-5 katı fazla su verilmelidir. Değilse (gaz, benzin, yağlı ilaç gibi) alanı deterjanlı suyla göllendirin. Gübreleme yapraklar kuruyken yapılmalı ardından hemen sulanmalıdır.


– FUSARIUM BLIGHT:Problem:  Haziran ağustos aylarında parça parça alanlarda çimler açık yeşile sonradan da saman rengine dönüyor. Çok basılan yerlerde renk değişimi daha hızlı oluyor. Lekeler yuvarlak hilal şeklinde ya da uzunca lekeler halinde birkaç cm’den 30-40 cm’e kadar olabilir. Genellikle lekelerin ortası yeşil kalır. Bu da bir göz şeklini andırır. Ölü yaprakların altı -dibi kahverengi yada siyaha dönüşür.
Teşhis: Bu hastalık 25-30 C’de yaşayan fusarium türleri dahil çeşitli mantari organizmalar tarafından ortaya çıkar. Öncelikle agrostis ve poa türlerini etkiler. Çok kuru alanlar, sıcak rüzgarlara maruz kalan yerler, pH’sı 6.0’dan düşük olan alanlar daha çabuk etkilenir. Serin sonbahar havasıyla yeni çimler ölenlerin yerini alır. Fakat sonraki yıl hastalık tekrar ortaya çıkabilir.
Çözüm: Öncelikle ölü çimler tırmıkla temizlenir. Dayanıklı çeşitlerle tekrar ekim yapılır. % 15 ya da fazla Lolium ve % 85 veya daha az poa pratensis kullanılması hastalığı büyük ölçüde engeller. Bir sonraki yıl hastalık ortaya çıkmadan mayıs ayı sonlarında koruyucu ilaçlama yapılmalıdır. Uygulama 10-14 gün arayla 2 kere yapılmalıdır. İlaçlamadan 1 gün önce ve ilaçtan hemen sonra sulama yapılmalıdır. Hastalığın tamamen kontrolu çok zordur.